Вишкрібання порожнини матки та цервікального каналу

Вишкрібання порожнини матки може проводитися як за лікувальними, так і по діагностичним показаннями і вельми полегшує постановку діагнозу. Сама по собі процедура вишкрібання досить проста, безболісна (так проводиться під знеболенням) і доступна.

Трохи анатомії

Матка – це м’язовий орган , призначений для виношування дитини. За формою матка нагадує грушу з порожниною всередині. Дана порожнину зєднується з піхвою через цервікальний канал (через який проводиться вишкрібання). Матка має три шари: серозний (зовнішній), м’язовий і слизовий (ендометрій). Ендометрій протягом менструального циклу зазнає певних змін, спрямовані на підготовку до імплантації заплідненої яйцеклітини. Якщо зачаття не відбулося, відбувається відторгнення слизової оболонки – менструація. Під час вишкрібання видаляється ендометрій, але не весь, а тільки його поверхневий (функціональний) шар. Під функціональним шаром розташовується базальний або паростковий шар, з якого надалі наростає нова слизова оболонка. Нерідко проводиться роздільне діагностичне вишкрібання, яке полягає спочатку в вишкрібання цервікального каналу, а потім порожнини матки.

Показання до вишкрібання порожнини матки

Як було зазначено вище, вишкрібання проводиться за лікувальними і діагностичними показами.

Показання до діагностичного вишкрібання порожнини матки:

  • Порушення менструального циклу

Рясні і тривалі менструації, міжменструальні кровотечі, відсутність вагітності без видимих причин також є показанням до проведення діагностичного вискоблювання.

  • Патологія шийки матки

Патологічні зміни на шийки матки, особливо при підозрі злоякісного захворювання вимагають проведення роздільного діагностичного вишкрібання церві кального каналу і порожнини матки.

Перед планової гінекологічної операцією

Діагностичне вишкрібання проводиться перед плановою операцією на матці з метою уточнення діагнозу та визначення обсягу планованого хірургічного втручання.

 

Показання до лікувального вишкрібання порожнини матки :

  • Поліпи ендометрію
  • Гіперплазія ендометріюнадмірно розрісся функціональний шар ендометрію .
  • Залишки плідного яйця .
  • Мимовільний аборт
  • Кровотеча . Рясна кровотеча з порожнини матки вимагає проведення негайного вишкрібання з метою гемостазу.

Як і будь-яке оперативне втручання, діагностичне вишкрібання має ряд протипоказань: запальні процеси органів репродуктивної системи та гострі інфекційні захворювання.

В даний час альтернативою діагностичного вишкрібання стала гістероскопія, процедура, що дозволяє провести огляд порожнини матки за допомогою гістероскопа. Оптичний, надтонкий інструмент дозволяє, також, виконати забір тканин для біопсії і видалити поліпи ендометрію.