Видалення кисти бартолінової залози

Кіста бартолінової залози – це округле утворення, що виникло в результаті закупорки вивідних проток. Секрет з тих чи інших причин не може виділятися назовні, накопичується, розтягуючи стінки протоки, і утворює мішечок, заповнений густим вмістом.

Причини виникнення:

Безпосередня причина освіти кіст в бартолінових залозах — потрапляння інфекції і розвиток запалення. Це можуть бути статеві інфекції (гонорея, трихомонада, уреоплазма, хламідія), грибкова інфекція при частих молочниці у жінки, а також умовно-патогенна мікрофлора (стафілокок, кишкова паличка, стрептокок).

Непрямими причинами, що впливають на утворення кісти, є:

  • Нерегулярне або неякісне миття області статевих органів. Туалет інтимної зони повинен проводитися не рідше 2 разів на день. Відвідування душа має здійснюватися перед і після статевого акту. Це стосується і чоловіків і жінок.
  • Порушення техніки підмивання. Жінкам підмивання статевих органів проводити тільки під проточною водою рухами спереду назад для виключення інфікування кишковою паличкою з області заднього проходу
  • Травматизація шкіри при видаленні волосся в зоні бікіні.
  • Заняття «жорстким» сексом з пошкодженням ніжною слизової передодня піхви.
  • Стиснення і натирання шкіри в інтимних місцях при носінні занадто вузького білизни або обтягуючих джинс.
  • Використання синтетичних мастил при статевих відносинах, які можуть «забивати» протоки бартолінових залоз.

Симптоми кісти бартолінової залози

Поява симптомів даного захворювання безпосередньо пов’язане з розміром утворилася кісти, тобто зі ступенем тяжкості процесу. Якщо кіста має маленькі розміри, то ніяких суб’єктивних відчуттів жінка, швидше за все, не відчує.

Дуже часто такі кісти виявляються гінекологом на профілактичних оглядах або при зверненні дівчини чи жінки з іншої причини. З ростом кісти з’являються симптоми, які починають турбувати і заважають вести звичний спосіб життя.

Ознаки наявності кісти в бартолиновой залозі у міру наростання симптомів:

  1. Одна з великих статевих губ (рідше можуть бути задіяні обидві) збільшилася в розмірах.
  2. Пухлиноподібне освіту в районі статевих губ стає болючим при статевому акті.
  3. Кіста сильно збільшена, хворобливість проявляється при ходьбі, фізичному навантаженні.
  4. Статева губа сильно збільшена в розмірі, намацується велике пухлиноподібнеосвіта, яке різко болісно при пальпації, на вигляд червоного кольору, гаряче. Температура тіла жінки підвищена, руху будь-якого характеру стають неможливими через болі в області статевих органів.
  5. Сама остання стадія — прорив кісти. Кіста розкривається, з неї випливає гнійний вміст.

Якщо розміри кісти невеликі, і вона особливо не приносить страждань, то лікування має консервативний характер. Необхідність в оперативному втручанні виникає у випадках, коли кіста сильно збільшилася в розмірі, має виражений больовий симптом , а також в разі переходу кісти в бартолінової залози (нагноєння).

Метою хірургічного втручання при кістах бартолінової залози є: 
– Відновлення нормальної анатомічної будови залози шляхом видалення кісти. Виконується вилущування кісти бартолінової залози з наступною антибактеріальною обробкою залишилася порожнини. Потім встановлюється дренаж – трубочка для відтоку вмісту залози.
Якщо існують протипоказання до проведення операції (наприклад, вагітність ), вилущування кісти бартолінової залози замінюється на її пункцію, коли за допомогою тонкої довгої голки проводиться прокол і евакуація вмісту кісти.

Для проведення процедури не вимагається госпіталізації, її можна проводити амбулаторно, а правильна місцева анестезія робить весь процес комфортним для пацієнтки. Процедура не є довготривалою.