УЗД органів малого тазу

УЗД ОРГАНІВ МАЛОГО ТАЗУ

УЗД малого тазу є найбільш доступним та інформативним методом дослідження при підозрі на патології репродуктивних органів у жінок, а також хвороб нирок та сечового міхура. Ультразвукова діагностика дозволяє максимально швидко отримати точні результати обстеження і розпочати лікування.

Оптимальний час для проходження УЗД органів малого тазу у жінок визначається залежно від мети діагностики.

Розшифровка отриманих результатів УЗ-діагностики проводиться на місці лікарем, що проводив обстеження. Він складає офіційний висновок, який ви отримуєте на руки .

УЗД органів малого тазу  як проводиться?

 • Ультразвукове обстеження органів малого тазу у жінок зазвичай призначає гінеколог, обстеження може здійснюватися двома способами:
  через передню черевну стінку (трансабдомінально);
 • безпосередньо через піхву (трансвагінально)–цей метод забезпечує більш точні і детальні дані .
  При трансабдомінальному способі дослідження матки і придатків УЗД проводиться за умови наповненого сечового міхура, тому за 1-1,5 години до процедури пацієнтці необхідно випити 1 л рідини.
  При вагінальному УЗД сечовий міхур, навпаки, необхідно спорожнити.

При УЗД органів малого тазу жінки обстежується матка, ендометрій,  маткові труби, яєчники і сечовий міхур. 
Визначаються положення, форма, основні розміри матки і будова її стінок; досліджуються серединні маткові структури: порожнина матки і ендометрій.
Оцінюється стан яєчників щодо матки, їх розміри, розміри фолікулів і жовтого тіла (утворення, яке залишається на місці фолікулів після виходу яйцеклітини з яєчника).
Проводиться співставлення з фазою менструального циклу.
Визначається наявність вільної рідини (в нормі після виходу яйцеклітини з яєчника, вона є в невеликій кількості) і наявність пухлинних утворень в порожнині малого тазу.
Дослідження дає можливість діагностувати вроджені аномалії розвитку матки, наявність яких може бути причиною безпліддя, підвищувати ризик передчасних пологів, мимовільного переривання вагітності, внутрішньоутробної загибелі плоду, неправильного положення плоду і порушення родової діяльності.
При УЗД органів малого тазу виявляється внутрішній ендометріоз або аденоміоз (розростання ендометрія в стінку матки) і ендометріоїдних кіст яєчників. Діагностика ендометріозу має значення для прогнозу можливості вагітності .
УЗД дозволяє діагностувати вагітність починаючи з 3-4 тижнів. Діагностуються різні види позаматкової вагітності.
За допомогою УЗД контролюється стан внутрішньоматкового контрацептиву,своєчасно виявляється неправильне розташування, часткове або повне випадання ВМК з порожнини матки, вростання частин контрацептиву у стінку матки.
Також виявляються гіперпластичні процеси ендометрію (гіперплазії, поліпи, злоякісні пухлини ендометрію), об’ємні утворення яєчників.

УЗД малого тазу призначається в таких випадках: 

 • при скаргах на біль внизу живота;
 • при нерегулярному менструальному циклі, порушеннях циклу;
 • при наявності виділень із піхви поза менструальним циклом (а також під час менопаузи);
 • для контролю за розвитком плоду при вагітності;
 • при постановці або вилученні внутрішньоматкового контрацептиву;
 • при неплідді;
 • при підозрі на вагітність (УЗД може визначити вагітність протягом першого тижня затримки).
 • контроль після пологів ,оперативних втручань .
 • при підозрі на утвори органів малого тазу .
 • профілактичних цілях рекомендується проходити УЗД раз на рік .

Важливим є комплексна діагностика пацієнта: огляд гінеколога на кріслі ,кольпоскопія та УЗД обстеження ,оскільки тільки в поєднанні цих обстежень можна вивести правильний діагноз.